Інформаційний лист щодо змін, які були внесені до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2018 № 186.

15.01.2019 року набрав чинності Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2018 року №186 «Про внесення змін до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна», яким вказану Інструкцію викладено в новій редакції.
Чинна з 15.01.2019 року редакція Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна (далі – Інструкція) вводить та конкретизує, зокрема, наступні терміни:
блоковані будинки – два та більше житлових (садибного типу, садові, дачні) будинків заввишки не більше чотирьох поверхів, у яких є хоча б одна спільна стіна, збудованих по межі окремих земельних ділянок за різними кадастровими номерами. Кожен блокований будинок є окремим об’єктом нерухомості і йому присвоюється окремий номер по вулиці (провулку тощо);
експлуатована покрівля – це плоский дах будинку (житлового чи іншого призначення) з невеликим ухилом з повністю функціональною поверхнею. На ній можуть розташовуватися зони відпочинку, корти, літні кафе, сади, пішохідні зони, парковки (машино-місця) для автомобілів;
зберігач (!)– юридична особа публічного права, яка здійснює зберігання інвентаризаційної справи за місцем розташування об’єкта нерухомого майна. Зберігач не проводить роботи з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна.
садовий будинок – будинок для літнього (сезонного) використання, в якому відсутня житлова площа, а є основна та допоміжна (!);
територія – частина земної поверхні, на якій не сформовано земельну ділянку;
технічна інвентаризація – комплекс робіт з обмірювання об’єкта нерухомого майна з визначенням його складу, фактичної площі та об’єму, технічного стану та/або з визначенням змін зазначених характеристик за певний період часу (у разі наявності попередньої інвентаризаційної справи) із виготовленням необхідних документів (матеріалів технічної інвентаризації, технічного паспорта) та обов’язковим внесенням відомостей про об’єкт нерухомого майна до Реєстру об’єктів нерухомого майна (після створення цього Реєстру);
технічний паспорт – документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об’єкта нерухомого майна, містить основні відомості про нього (місцезнаходження (адреса), склад, технічні характеристики, план та опис об’єкта, ім’я/найменування власника/замовника, відомості щодо права власності на об’єкт нерухомого майна, відомості щодо суб’єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт тощо) та видається замовнику. Технічний паспорт має бути прошнурований, пронумерований та скріплений підписом керівника суб’єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна.
Під час використання технічного паспорта для вчинення нотаріальної дії або проведення державної реєстрації, нотаріусам необхідно обов’язково звертати увагу на основні відомості, які має містити технічний паспорт та чи відповідає технічний паспорт вимогам, встановленим Інструкцією.
Пунктом 4 встановлено, що дія цієї Інструкції не поширюється на проведення інвентаризації земельних ділянок, зелених насаджень, інженерних мереж, специфічних лінійних об’єктів (залізниці, шляхи та мости (шляхопроводи), гідротехнічні споруди, лінії електропередач, злітно-посадкові смуги, шахтні поля та стволи (гірничі виробки тощо), геліопарків та вітропарків (якщо немає будівель), технологічного устаткування та обладнання.
А тому нотаріусам необхідно звертати увагу, який саме об’єкт відповідно до технічного паспорта підлягав технічній інвентаризації.

Технічну інвентаризацію проводять у таких випадках (п. 6 Інструкції):
1) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об’єктів, у тому числі після проведення реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення, реставрації, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
2) перед проведенням державної реєстрації права власності на об’єкт незавершеного будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;
3) перед проведенням державної реєстрації права власності на об’єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об’єднання об’єкта нерухомого майна або виділення частки з об’єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об’єднання або виділення частки шляхом реконструкції завершений будівництвом об’єкт приймався в експлуатацію;
4) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об’єктів, зазначених у пункті 9 розділу V “Прикінцеві положення” Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (будівельна амністія 2018-2019).
В новій Інструкції зазначено, що за результатами проведення технічної інвентаризації складаються інвентаризаційна справа, у тому числі матеріали технічної інвентаризації, технічні паспорти та обов’язково вносяться відомості про об’єкт нерухомого майна до Реєстру об’єктів нерухомого майна (після створення цього Реєстру).
Так, нова Інструкція, на виконання положень Постанови КМУ від 6 червня 2018 року №484, містить посилання на Реєстр об’єктів нерухомого майна, в якому мають (будуть) акумулюватися відомості за результатами технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна. Зазначений реєстр має бути створений до 22.06.2019 року.

Технічний паспорт
Пунктами 13-25 Інструкції визначено основні складові частини, що має містити технічний паспорт на конкретний об’єкт нерухомого майна, що підлягає технічній інвентаризації, які відображені в додатках до Інструкції. При використанні технічного паспорта для вчинення нотаріальної дії або проведення державної реєстрації на нерухоме майно, нотаріусам необхідно перевірити відповідність технічного паспорта додатку, а також актуальність даних технічного паспорта, про що має зазначатись у примітці (один рік з дати проведення технічної інвентаризації).
Господарські (допоміжні) будівлі (сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, сміттєзбірники тощо) та споруди (колодязі, вигрібні ями, огорожі, ворота, хвіртки, замощення тощо) підлягають технічній інвентаризації в складі основної будівлі.
Разом з цим, Інструкція містить форму технічного паспорта на допоміжну (господарську) будівлю, яка не належить до садибного, дачного та садового будинку (додаток 15).
Якщо основну будівлю зруйновано (знесено), замість технічного паспорта видається довідка про фактичну наявність господарських (допоміжних) будівель.

Зберігач: новий суб’єкт при проведенні техінвентаризації
Важливо звернути увагу, що перед виконанням робіт з технічної інвентаризації суб’єкт господарювання звертається до зберігача із запитом (додаток 16) про надання копій матеріалів технічної інвентаризації, крім випадку наявності відомостей про об’єкт нерухомого майна у Реєстрі об’єктів нерухомого майна.
До запиту додаються копії документів, що посвідчують право замовника на об’єкт нерухомого майна (у разі відсутності інформації про об’єкт у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), договору-доручення (за потреби), укладеного із замовником.
Зберігач, який прийняв запит, повертає суб’єкту господарювання копію цього запиту. Зберігач у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня отримання запиту, надає копії матеріалів попередньої технічної інвентаризації.
У разі неможливості надати матеріали попередньої технічної інвентаризації зберігач протягом п’яти робочих днів з дня отримання запиту надає обґрунтовану відповідь із посиланням на причини або надає повідомлення про відсутність матеріалів технічної інвентаризації на об’єкт нерухомості за формою, наведеною у додатку 17 до цієї Інструкції.
За умови відсутності відповіді протягом визначеного строку вважається, що матеріали попередньої технічної інвентаризації відсутні.
Після проведення технічної інвентаризації суб’єкт господарювання, що її проводив, протягом тридцяти календарних днів передає матеріали технічної інвентаризації до зберігача, про що на другому екземплярі матеріалів технічної інвентаризації, які зберігаються у суб’єкта господарювання, проставляються відповідна відмітка та підпис уповноваженої особи зберігача.
Інформація, яка міститься в технічних паспортах, має відповідати матеріалам технічної інвентаризації.
Якщо за результатами проведення технічної інвентаризації встановлено, що на об’єкті нерухомого майна відсутні зміни порівняно з матеріалами технічної інвентаризації, що зберігаються в інвентаризаційній справі, суб’єкт господарювання, що проводив технічну інвентаризацію, протягом п’яти календарних днів передає до зберігача повідомлення про результати огляду об’єкта нерухомого майна (додаток 18) з інформацією про відсутність змін та дату проведення технічної інвентаризації з підписом керівника суб’єкта господарювання, який проводив технічну інвентаризацію (для юридичних осіб), а також підписом виконавця робіт із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката.

Звертаємо увагу нотаріусів на главу 4 розділу ІІІ Інструкції щодо особливостей технічної інвентаризації будинків садибного типу в разі їх поділу на окремі об’єкти.
Так, передбачено можливість поділу будинку садибного типу на два або більше блокованих будинків шляхом реконструкції. За результатами поділу новоствореним будинкам з відповідними господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами присвоюються поштові адреси.
У разі поділу будинку садибного типу на окремі квартири внаслідок реконструкції він переходить у статус житлового будинку квартирного типу.
Виділення часток співвласників та проведення реконструкції будинку проводяться відповідно до вимог чинного законодавства.
Поділ земельної ділянки здійснюється відповідно до вимог статті 56 Закону України “Про землеустрій” з виготовленням технічної документації із землеустрою.
Технічний паспорт на блокований будинок як на окремий об’єкт нерухомого майна виготовляється після припинення права спільної часткової та сумісної власності на земельну ділянку та оформлення окремих документів (присвоєння кадастрових номерів) на кожну земельну ділянку (!).

Top